„Proces prywatyzacji PKP Energetyka realizowany był zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w sposób transparentny, konkurencyjny i zgodny z najlepszymi praktykami rynkowymi” – tak Polskie Koleje Państwowe odpowiedziały na zarzut odrzucenia oferty Energi, porównywalnej ze złożoną przez CVC Capital Partners.
Zarzuty portalu dotyczyły wyniku prywatyzacji spółki PKP Energetyka. „Rp.pl” ujawniło, że Energa złożyła prawie identyczną w kwocie ofertę, co zwycięzca – luksemburski fundusz CVC Capital Partners. Pojawiły się wątpliwości, czy proces sprzedaży spółki przebiegał prawidłowo. Atmosferę podgrzały również protesty posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy złożyli doniesienie do prokuratury. Także europoseł PiS Tomasz Poręba skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie sprzedaży spółki PKP Energetyka. W dokumencie pyta o dopuszczalność tego typu transakcji.
PKP odniosły się do zarzutów. „W wyniku przeprowadzonego procesu, PKP SA podpisała umowę przedwstępną sprzedaży z podmiotem zależnym od funduszu CVC. CVC złożyło najwyższą i najlepszą ofertę. Do wyboru takiej oferty zobowiązują sprzedającego przepisy prawa. Oferty skierowane do PKP SA przez inne podmioty biorące udział w procesie były gorsze” – można przeczytać w komunikacie spółki.
„Pojawiające się oskarżenia, dotyczące braku konkurencyjności procesu nie są prawdą. Uzyskanie tak atrakcyjnych warunków sprzedaży nie byłoby możliwe gdyby nie pełna konkurencyjność procesu. Rozpowszechnienie przeciwnych stwierdzeń w sposób anonimowy świadczyć może jedynie o braku wiarygodności tych informacji. Stwierdzenia takie szkalują dobre imię PKP SA. Zarząd PKP SA rozważy możliwość uruchomienia odpowiednich procedur, których celem będzie ochrona dobrego imienia PKP SA” – informuje spółka.
Przypomnijmy, że luksemburski fundusz CVC wycenił PKP Energetyka na 1,96 mld zł, co po korekcie o wartość długu dało niewiele więcej niż proponowała Energa – 1,41 mld zł. Decyzja o ostatecznym zaakceptowaniu transakcji jeszcze nie zapadła, należy ona do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Zgodę MIR może wydać podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy PKP.
Obszerny raport na temat PKP Energetyki przeczytasz na portalu Monitor. A w nim:
Dane finansowe
Umowy na dostawę energii
Optymalna struktura spółki
Projekcja zachowań nowego właściciela

Zapraszamy na V Kongres Kolejowy, który odbędzie się 28 października 2015 roku w Katowicach. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi analiza polskiego rynku kolejowego oraz kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz TUTAJ.
